chelonia همراهی آمریکا استرالیا استرالیا

chelonia: همراهی آمریکا استرالیا استرالیا کره شمالی وزارت خارجه وزیر امور خارجه اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بازار در انتظار معامله اسکناس ، ریزش قیمت ارز در معاملات غیررسمی

با راه‌اندازی بازار ثانویه ارز، اگرچه معاملات هنوز وارد فضای عملیاتی نشده، ولی قیمت در بازار غیررسمی رو به کم کردن هست؛ شاید وقت آن رسیده که معامله اسکناس ارز ه

بازار در انتظار معامله اسکناس ، ریزش قیمت ارز در معاملات غیررسمی

ریزش قیمت ارز در معاملات غیررسمی/بازار در انتظار معامله اسکناس

عبارات مهم : بازار

با راه اندازی بازار ثانویه ارز، اگرچه معاملات هنوز وارد فضای عملیاتی نشده، ولی قیمت در بازار غیررسمی رو به کم کردن هست؛ شاید وقت آن رسیده که معامله اسکناس ارز هم در صرافی ها هم آزاد شود.

به گزارش مهر، از روز گذشته بازار ثانویه ارز در کشور راه اندازی شده است هست. آنگونه که مقامات مسئول بانک مرکزی اعلام کرده اند، این بازار محلی جهت تبادل دلار حاصل از صادرات آن دسته از صادرکنندگانی است که ارز حاصل از صادراتشان از شمول ارایه در سامانه نیما مستثنی شده است هست. البته این طرف گود، هم عرضه محدود است و هم تقاضا، چراکه دولت تصمیم گرفته که تنها اجازه دهد کالاهایی از ارز حاصل از صادرات استفاده کنند که در اولویت سوم کالایی قرار می گیرند.

مقاومت دلالان در برابر قیمت دلار شکست

بازار در انتظار معامله اسکناس ، ریزش قیمت ارز در معاملات غیررسمی

روز گذشته که خبر شروع به کار بازار ثانویه ارز اعلام شد، اگرچه معاملات به صورت آزمایشی در بازار ثانویه صورت گرفت و در عمل، معامله ای به شکل رسمی آنگونه که انتظار می رفت انجام نشد، ولی همین انتشار خبر باعث شد که قیمت در بازار غیررسمی اندکی کم کردن یابد و به کانال ۷۰۰۰ تومانی برگردد. البته از روزهای قبل از راه اندازی بازار ثانویه و تنها منشتر شدن خبر مربوط به آن، قیمت رو به کم کردن گذاشت و بعضی دلالان دلواپس شدند که هرگز طعم تلخ کم کردن سود ناشی از سوداگری خود را بچشند، بنابراین وارد بازار شده است و اندکی تزریق را زیاد کردند.

بر این اساس، طی سه تا چهار روز، قیمت دلار حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان کم کردن یافته است و قیمت اکنون در اوضاع متعادل تری به سر می برد. البته در روزهای اولی که خبر راه اندازی بازار ثانویه ارز اعلام شد، قیمت بین کانال ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومانی در نوسان بود، ولی اکنون در همان کانال ۷۰۰۰ تومانی نیز، قیمت رو به کم کردن است.

با راه‌اندازی بازار ثانویه ارز، اگرچه معاملات هنوز وارد فضای عملیاتی نشده، ولی قیمت در بازار غیررسمی رو به کم کردن هست؛ شاید وقت آن رسیده که معامله اسکناس ارز ه

بازار ارز در انتظار معاملات رسمی اسکناس

اکنون صرافی ها نیز مطابق با اعلام دولت، در معاملات مرتبط با بازار ثانویه فعال شده است اند و آنگونه که بانک مرکزی اعلام کرده، صرافی ها با توجه به درخواست های خرید، ارز موجود را بابت واردات ثبت سفارش شده، فقط به کالاهای اولویت سوم تحویل می دهند.

البته پیش تر نیز، صرافی ها مجاز به ورود به خرید و فروش ارز در سامانه نیما شده است بودند، به این ترتیب که بانکها ارز حاصل از صادرات را جهت فروش در اختیار صرافی ها قرار دهد تا آنها به واردکنندگانی که از دولت مجوز مورد نیاز جهت دریافت ارز دولتی را گرفته بودند، تخصیص دهند؛ موضوعی که البته هیچگاه عملیاتی نشد.

اکنون ولی بسیاری از صرافان بر این باورند که اگر دولت اجازه دهد که معامله رسمی اسکناس نیز جهت تامین نیازهای خرد و البته شناسنامه دار و تائید شده است از سوی دولت تخصیص داده شده است پیدا کند، بازار آزاد می تواند اوضاع بهتری را تجربه کرده و قیمت های دلالی در بازار بشکند. این در شرایطی است که اکنون بسیاری از مردم جهت تامین نیازهای خرد خود، در تامین اسکناس ارز با مسئله مواجه هستند و مجبور به تهیه نیازهای خود از بازار دلالی و غیررسمی آن هم با قیمتهای گزاف هستند که به طور قطع، سود آن از جیب مردم مستقیم به جیب دلالان می رود.

بازار در انتظار معامله اسکناس ، ریزش قیمت ارز در معاملات غیررسمی

کارشناسان بر این باورند که دولت می تواند با مکانیزم های براق و مشخصی، علاوه بر اینکه سقف و سهمیه ای جهت نیازهای عادی مردم قرار دهد، بازار را با نظارت بر کار صرافان مجاز تحت سلطه خود درآورد و از دست دلالان و سودجویان نجات دهد. عنوان این است که حتی اگر مردم قرار باشد که ارز مورد نیاز خود را از بازار دلالی با قیمتهای بالاتر از تامین نیازهای وارداتی کشور تامین کنند، به مراتب بهتر آن است که از کانال های رسمی، مجوزدار و قابل رصد از سوی دولت این کار را انجام دهند، آنجا است که دولت هم می تواند علاوه بر اینکه بر همه نیازهای رسمی کشور تسلط داشته باشد، بازار دلالی و سودجویی را برچیند.

روش های معامله ارز در بازار ثانویه

با راه‌اندازی بازار ثانویه ارز، اگرچه معاملات هنوز وارد فضای عملیاتی نشده، ولی قیمت در بازار غیررسمی رو به کم کردن هست؛ شاید وقت آن رسیده که معامله اسکناس ارز ه

آنگونه که بانک مرکزی اعلام کرده هست، ساز و کار مورد نیاز جهت انجام معاملات ارز بین صادرکنندگان گروه ۲۰ درصدی، بر اساس تقسیم بندی وزارت صنعت، معدن و تجارت، صرافان مجاز و واردکنندگان کالاهای دارای اولویت سوم وزارت صنعت نهایی شده است و فعالیت بازار دوم ارز شروع شده است هست. این معاملات به دوطریق قابل انجام هست؛ در روش نخست خرید و فروش ارز و امتیاز واردات به صورت توافقی و در روش دوم نیز خرید و فروش ارز و امتیاز واردات در سامانه نیما انجام می شود.

در روش اول که خرید و فروش ارز و امتیاز واردات به صورت توافقی هست، صادرکننده به صورت توافقی، ارز و امتیاز واردات خود را با استفاده از سامانه جامع تجارت کشور عزیزمان ایران به واردکننده واگذار می کند و واردکننده کالاهای اولویت سوم بعد از طی مراحل ثبت سفارش، تشکیل پرونده در بانک عامل و اظهار کالا به گمرک، نسبت به واردات اقدام می کند. این روش از روز چهارشنبه ۱۳ تیرماه اجرایی شده است است.

بازار در انتظار معامله اسکناس ، ریزش قیمت ارز در معاملات غیررسمی

در روش دوم نیز که خرید و فروش ارز و امتیاز واردات در سامانه نیما انجام می شود، صادرکننده به عرضه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نیما اقدام می کند و در طرف مقابل، صراف با توجه به درخواست های خرید ارز موجود بابت واردات ثبت سفارش شده است با اولویت سوم، به خرید ارز با قیمت اعلام شده است اقدام می کند. بعد از خرید و تسویه با صادرکننده، صراف بایستی به فروش ارز خریداری شده است به متقاضی خرید ارز (واردکننده) جهت واردات ثبت سفارش شده است اولویت سوم اقدام کند. این امکان نیز از امروز در سامانه نیما فراهم شده است است.

واژه های کلیدی: بازار | واردات | وارداتی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs