chelonia همراهی آمریکا استرالیا استرالیا

chelonia: همراهی آمریکا استرالیا استرالیا کره شمالی وزارت خارجه وزیر امور خارجه اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار بین الملل عربستان چگونه ترامپ را به بازی گرفته است

“بمب‌گذاری هفته گذشته در منچستر انگلیس، یکی دیگر از یادآوری‌های نفرت‌انگیز راجع به تدوام ترساندن جریان افراط گرایی بود و سفر رییس‌جمهور آمریکا به خاورمیانه بار

عربستان چگونه ترامپ را به بازی گرفته است

عربستان چگونه ترامپ را به بازی گرفته است

عبارات مهم : اسلام

“بمب گذاری هفته گذشته در منچستر انگلیس، یکی دیگر از یادآوری های نفرت انگیز راجع به تدوام ترساندن جریان افراط گرایی بود و سفر رییس جمهور آمریکا به خاورمیانه بار دیگر نشان داد عربستان به عنوان مرکز اشاعه این تروریسم چگونه از هر مسئولیتی در این باره سر باز می زند و می گریزد. حقیقت این است که رییس جمهور آمریکا به عربستان دستانی باز و مسیری هموار در منطقه ارائه داده است.”

به گزارش ایسنا، فرید زکریا، روزنامه نگار و نویسنده برجسته هندی-آمریکایی در مقاله ای جهت روزنامه واشنگتن پست در تحلیل روابط میان آمریکا و عربستان سعودی نوشته است: «حقایق به خوبی روشن هست؛ حدود پنج دهه است که عربستان سعودی خوانش محدود، خشک و متعصبانه خود از اسلام را در سراسر دنیا اسلام اشاعه می دهد؛ خوانشی که تقریبا در هیچ جای دیگری به آن عمل نمی شود. اسامه بن لادن یک سعودی بود همان طور که 15 تن دیگر از عوامل حمله تروریستی 11 سپتامبر همگی سعودی بودند.

عربستان چگونه ترامپ را به بازی گرفته است

در این میان ما از خلال ای میل های افشا شده است هیلاری کلینتون، وزیر خارجه اسبق آمریکا می دانیم که طی سال های اخیر، عربستان سعودی در کنار قطر به صورت مخفیانه از گروه تروریستی داعش و سایر گروه های سنی افراط گرا در منطقه حمایت مالی و لجستیکی می کند. علاوه بر این سعودی ها دومین گروه از شهروندان کشورهایی هستند که به داعش پیوسته اند در حالی که بر اساس بعضی آمارها سعودی ها بیشترین اعضای داعش در عملیات آن در عراق هستند. در کنار همه این ها نمی توان چشم پوشید که ریاض اتحادی پنهانی دیگری نیز با القاعده در یمن دارد.

گروه تروریستی داعش باورهای خود را از خوانش وهابیت عربستان سعودی وام گرفته هست. همان طور که مفتی سابق مسجد اعظم این پادشاهی سال گذشته اذعان کرده بود، داعش “از اصول ما برداشت کرده هست؛ اصولی که در کتاب های ما یافت می شوند… ما از همان آموزه ها پیروی ولی با ملاطفت بیشتری آن ها را اجرا می کنیم.” توصیه قابل توجه این است که با وجود آنکه داعش می تواند کتاب های درسی خود را داشته باشد ولی ترجیح داده است دوره و برنامه تحصیلی عربستان سعودی را جهت خود برگزیند.

“بمب‌گذاری هفته گذشته در منچستر انگلیس، یکی دیگر از یادآوری‌های نفرت‌انگیز راجع به تدوام ترساندن جریان افراط گرایی بود و سفر رییس‌جمهور آمریکا به خاورمیانه بار

پول سعودی ها اکنون در حال ایجاد عوض کردن در اسلام اروپا هم هست. گزارش های اطلاعاتی افشا شده است آلمان نشان می دهند که خیریه های نزدیک با دفاتر دولتی سعودی، قطری و کویتی به مساجد، مدارس و ائمه جماعت کمک مالی می کنند تا خوانش بنیادگرایانه و متعصبانه این کشورها از اسلام را در سراسر آلمان اشاعه دهند.

در کوزوو آن چنان که روایت می شود سنت 500 ساله اسلام میانه رو، رو به نابودی هست. ائمه جماعتی که از سوی عربستان سعودی آموزش دیده اند از پایگاه های خود اصول وهابیت را تبلیغ می کنند: برتری قوانین شرع و ایده تکفیری خشونت طلب که اجازه قتل مسلمانانی را می دهد که از تفسیر آن ها از اسلام پیروی نمی کنند. حمایت های خیریه ای معمولا پیش شرط هایی دارند؛ خانواده های نیازمند به شرطی ماهیانه مبلغی را دریافت می کنند که در مراسم مساجد شرکت کنند و زنان و دخترانشان از نقاب جهت پوشش استفاده کنند.

با این حال دولت عربستان سعودی از سرعت بسیاری از کارها برجسته این چنینی خود کاسته هست. این برنامه ها اکنون از سوی محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد باهوش و جوان عربستانی مدیریت می شوند که به نظر می رسد عمل گرایی تازه نفس و مانند محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی هست. ولی تاکنون اصلاحات عربستان سعودی زیاد معطوف به اصلاح سیاست های اقتصادی این پادشاهی و نه عوض کردن در ساختار مذهبی قدرتمند آن بوده است.

عربستان چگونه ترامپ را به بازی گرفته است

سخنرانی ترامپ راجع به اسلام در سفر اخیرش به عربستان سعودی ضعیف و جهت مسلمانانی که قربانی تروریسم افراطی هستند پوچ به نظر می رسید؛ مسلمانانی که براساس بعضی برآوردها 95 درصد مجموع این جامعه را تشکیل می دهند.

ترامپ با بیان این جمله که “هیچ مذاکره ای جهت نابودی این ترساندن تا وقت معرفی کشورهای حامی گروه های تروریستی کامل نخواهد بود؛ کشورهایی که به این گروه ها پناهگاهی امن، حمایت های مالی و شرایط اجتماعی مورد نیاز جهت عضوگیری را ارائه می دهند” این چنین نشان داد که توجه زیادی به این مسئله کرده هست. ولی ترامپ نه راجع به عربستان سعودی، میزبان خود، بلکه راجع به کشور عزیزمان ایران سخن می گفت!

“بمب‌گذاری هفته گذشته در منچستر انگلیس، یکی دیگر از یادآوری‌های نفرت‌انگیز راجع به تدوام ترساندن جریان افراط گرایی بود و سفر رییس‌جمهور آمریکا به خاورمیانه بار

در حال حاضر شاید بتوان این ادعا را مطرح کرد که کشور عزیزمان ایران با حمایت از بعضی گروه ها در منطقه دستیابی به ثبات را سخت کرده است ولی این کاملا اشتباه است که کشور عزیزمان ایران را منبع تروریسم افراطی دانست. براساس یکی از تحقیقات کالج کینگ لندن، بیش از 94 درصد فوت های ناشی از تروریسم از سال 2001 به وسیله گروه های تروریستی داعش، القاعده و سایر سنی های افراطی صورت گرفته هست، در حالی که کشور عزیزمان ایران در مبارزه با این گروه ها به سر می برد نه اینکه به آن ها کمک کند. علاوه بر این تقریبا تمامی حملات تروریستی در غرب با عربستان سعودی ارتباطی داشته است در حالی که هیچ یک به کشور عزیزمان ایران مرتبط نبوده اند.

رییس جمهور آمریکا، خطوط سعودی ها جهت تروریسم را پذیرفته هست؛ خطوطی که این پادشاهی را از هر گونه تقصیری مبرا و آن ها را به کشور عزیزمان ایران معطوف می کند!

عربستان چگونه ترامپ را به بازی گرفته است

سعودی ها مذاکره کنندگان بی تجربه دولت ترامپ را زیر سیل توجه، توافقات تسلیحاتی و کمک به صندوق بانک جهانی که ایوانکا ترامپ از آن دفاع می کند قرار دادند، به این ترتیب تمرکز و توجه آن ها را کاملا به خود معطوف کرده اند. این در حالی است که پیش از این و درجریان مبارزات انتخاباتی، ترامپ به عنوان نامزد جمهوری خواهان گفته بود، عربستان سعودی و بسیاری از کشورها که کمک های هنگفتی به بنیاد کلینتون کرده اند، زنان را به چشم برده می بینند و هیلاری باید تمامی پول هایی را که از این کشورها گرفته به آن ها بازگرداند. حالا به طور خلاصه و دقیق می توان گفت که سعودی ها ترامپ را هم بازی دادند.

رییس جمهور تازه آمریکا اکنون به سیاست خارجه عربستان سعودی متعهد شده است است که می توان آن را مجموعه ای از جنگ های بی رحمانه علیه شیعیان و متحدان آن در سراسر خاورمیانه توصیف کرد. این مسئله پای واشنگتن را به جنگ قومی بی نهایی باز خواهد کرد که به بی ثباتی در منطقه و پیچیده شدن روابط آمریکا با کشورهایی چون عراق که خواهان روابط خوبی با هر دو طرف هست، منجر می شود. ولی مهم تر از تمامی این ها، چنین مسئله ای هیچ کمکی به آمریکا جهت مقابله با تهدیدات موجود علیه آمریکایی ها از سوی تروریست های افراطی نمی کند. گمان می رفت که سیاست خارجه ترامپ قرار بود اولویت نخست خود را آمریکایی ها و نه سعودی ها قرار دهد.»

واژه های کلیدی: اسلام | ایران | آمریکا | تروریسم | عربستان | سعودی ها | عربستان | آمریکایی | تروریستی | عربستانی | دولت ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs